
Drupal 8 site, med statistik og information om forløbsundersøgelse, foretaget blandt alle Dansk El-Forbund’s medlemmer, vedrørende implikationer og følger af elulykker.
Opgaven
DEF kontaktede os med henblik på at få lavet et kampagnesite til deres nye forløbsundersøgelse blandt deres medlemmer. Der var et ønske om oprette hjemmesiden i Drupal, og vægt på mobilvisningen, da forbundets medlemmer oftest søger information via deres mobil, rundt omkring på deres arbejdspladser i Danmark.
Ud over hjemmeside, har vi også hjulpet med at lave:
- Brochure
- ROll-Up banner
- Print selv pyramide
Løsningen
Efter indledende samtale om ønsker og behov i forhold til kampagnesitet, lavede vi udkast til grafisk layout. Layoutet gik igennem et par korrektion runder, hvorefter farver, opsætning og sitemap blev endeligt besluttet.
Designet er lavet til et Drupal 8 theme, og siden har bl.a. følgende funktionalitet:
- Statistisk overblik over ugens besvarelser (Let og enkel håndtering, til indtastning af værdier)
- Nyheder, listevisninger
- Rapporter / artikler – listevisninger
- Brugerrolle-styring – så forskellige brugere har adgang til at oprette og redigere i forskelligt indhold
- FAQ – Accordion spørgsmål og svar-funktionalitet
- Kontaktpersoner
Derudover har vi assisteret kampagnen med diverse POS-materiale, i form af informations-brochure, ROll-up bannere og bordpyramide til de ansatte i DEF.
Se hjemmesiden her.